NB! Poolas muutub teemaksuoperaator 2021. aastal.

01.07.2021 asendatakse valitud kiirteedel ja riigimaanteedel veokitele ja bussidele >3.5t mõeldud viaTOLLi süsteem uue, satelliidipõhise süsteemiga, mida nimetatakse elektrooniliseks teemaksukogumissüsteemiks KAS (SPOE KAS) ehk e-TOLL.

Vt.rohkem: Poolas muutub teemaksuoperaator! – UTA

Uue teemaksuoperaatori ametlik koduleht: https://etoll.gov.pl/en/

 

 

Alates 1. juulist 2011 lõpetas tegevuse vinjetiskeem sõidukite puhul, mille kogumass ületab 12 tonni. Tegevust alustas uus elektrooniline süsteem – ViaToll.

UTA on ViaTolli koostööpartner, mis tähendab, et kõikidel UTA klientidel on võimalus ennast ViaTolli süsteemis registreerida ja kasutada tagantjärele makseviisiga süsteemi (nn. PostPay).

Poolas on kohustatud teemaksu tasuma kõik autojuhid, kes sõidavad tasulistel teedel ning kellel on:

 • sõidukid täismassiga rohkem kui 3,5 tonni;
 • bussid rohkem kui 9 istekohaga.

Selleks et kasutada ViaToll süsteemile kuuluvaid teid, peab igale sõidukile paigaldama Viabox teemaksuseadme.

Mõned Viabox-i eelised:

 • lihtne paigaldada, kinnitub sõiduki esiklaasi külge;
 • saab kasutada vaid kindlas sõidukis;
 • seade on kuutasuvaba ja väljastatakse peale deposiidi tasumist (120 PLN). Peale seadme tagastamist saate makstud deposiidisumma tagasi.

Teemaksu tasumine Viabox seadme abil toimub automaatselt ja seepärast ei pea autojuht kiirust alandama või täielikult peatuma, seade annab iga kord väravate juures helisignaali. Rohkem infot helisignaalide kohta võib vaadata kasutusjuhendist või ViaTolli kodulehelt.

UTA klientidel on võimalus valida järgmiste makseviiside vahel:

 • ettemaksusüsteem (boksi kontole peab vajadusel UTA kaardiga raha laadima);
 • tagantjärele maksmise süsteem (makstakse vaid reaalselt sõidetud distantsi eest).

Tagantjärele maksmise süsteem on väga lihtne ja mugav: Viaboxi saab kätte Poolas asuvast jaotuspunktist. Teemaksu eest saab tasuda läbi UTA ja tehingud on nähtaval UTA arvel.

Ettemaksusüsteemi puhul on tegemist krediidikontoga. Viaboxi saab kätte Poolas asuvast jaotuskeskusest, kus tuleb peale kanda ka minimaalselt 120 PLN, mis on umbes 30 eurot. Seda summat saab peale seadme kättesaamist kasutada teemaksu eest tasumiseks.

Mõlemal juhul nõuab Poola teemaksuettevõte viaToll iga seadme eest deposiiti summas 30 eurot. Deposiidi eest saab tasuda läbi UTA.

Teie eelised lühidalt:

 • Likviidsus: UTA kliendid ei pea teemaksuoperaatoriga eraldi pangagarantiid sõlmima ja saavad kasu ka UTA paindlikust maksesüsteemist.
 • Full Service: teemakse saab lihtsasti tasuda läbi UTA. Meie hoolitseme administratiivsete ülesannete eest.
 • Läbipaistvus: läbi UTA saate Te kõik arved ja dokumendid ühelt teenusepakkujalt. Individuaalsed tehingud on näha elektrooniliselt Single Item Verification lehel ja UTA Drive & Save® Pro’s.
 • Uuendatud informatsioon: UTA teavitab Teid regulaarselt tähtsatest esilekerkinud probleemidest.

Poola teemaksusüsteemi tariifid

Poola A2 kiirteede erinevaid lõike haldavad kaks erinevat organisatsiooni:

 • Lõiku “SWIECKO – KONIN” haldab erafirma Autostrada Wielkopolska ning sellel lõigul on võimalik tasuda UTA kaardiga (PIN koodi panema ei pea).
 • Ülejäänud A2 kiirteed haldab riiklik organ “GDDKiA”  ning sellel lõigul sõitmiseks peab igale sõidukile paigaldama ViaBox teemaksuseadme, mida on võimalik taotleda läbi meie.